Dr Tatjana Kočetov Mišulić

Osnove projektovanja drvenih konstrukcija prema Eurokodu EN 1995: prvi deo

Edukativni program na temu projektovanja, proračuna i oblikovanja drvenih konstrukcija u skladu sa Eurocode 5

Organizator Ana Sekulović Consulting

30

trajanje

2 x 1 čas + 2 x 2 časa

materijali

Snimci predavanja

Kurikulum

U uvodnom delu programa će biti objašnjena struktura EN 1995, te će uopšteno biti govora o drvenim konstrukcijama, kao i temeljnim postavkama koncepta graničnih stanja.

U nastavku će se opisati osnovni materijali savremenih drvenih konstrukcija i bitne razlike u klasifikaciji drveta prema klasama čvrstoće EN u odnosu na kvalitetne klase SRB.

Najveći deo programa će biti posvećen proračunima elemenata na određena dejstva – stanja napona i deformacija.

**U poslednjem delu kursa **daće se pravila proračuna spojnih sredstava i veza kod drvenih konstrukcija, uz primere pravilnog oblikovanja detalja. Ceo program prati sadržaj Eurokoda 5, odnosno norme EN 1995-1-1.

STRUKTURA KURSA

PRVI DEO: UVODNO O DRVENIM KONSTRUKCIJAMA I NJIHOVOM PRORAČUNU PREMA EN 1995-1-1 (1 čas)

1.1 Definicije
1.2 Koncepti proračuna: temeljne postavke – faktori sigurnosti
1.3 Materijali, ortotropija, monolitno drvo (MD) i lamelirano lepljeno drvo (LLD)

DRUGI DEO: RELEVANTNA SVOJSTVA MATERIJALA (1 čas)

2.1 Osnovna svojstva: čvrstoća pri savijanju, modul elastičnosti, zapreminska masa, čvrstoća pri zatezanju. Ostala elasto-mehanička svojstva
2.2 Klasifikacija monolitnog i LLD prema klasama čvrstoće
2.3 Povezivanje kvalitetnih klasa MD i LLD (SRB) sa klasama čvrstoće (EN): drvno-proizvođački resursi u regionu, problem projektovanja novog objekta vs. sanacija postojeće DK

TREĆI DEO: PRORAČUN ELEMENATA DRVENIH KONSTRUKCIJA – teorija i primeri (2 časa)

3.1 Uopšteno o proračunu prema graničnim stanjima, analizi dejstava i koeficijentima redukcije izabranog materijala spram eksploatacionih i klasa opterećenja
3.2 Proračun graničnih stanja nosivosti i upotrebljivosti elemenata u različitim naponsko-deformacijskim stanjima: zatezanje, pritisak, savijanje, smicanje, torzija, složena naprezanja, problemi stabilnosti

ČETVRTI DEO: SPOJNA SREDSTVA I VEZE U DRVENIM KONSTRUKCIJAMA, DETALJI (2 časa)

4.1 Figure loma i nosivost štapastih spojnih sredstava u sistemima: drvo-drvo, čelik-drvo. Paralela sa SRB proračunom
4.2 Ekseri i sponke
4.3 Zavrtnji i trnovi
4.4 Vijci za drvo
4.5 Karakteristične veze nastavka
4.6 Karakteristične veze oslanjanja grednih i okvirnih nosača
4.7 Krute veze
4.8 Ilustracija realizovanim detaljima

Detalji

Cilj programa je da polaznicima – građevinskim inženjerima pruži osnovni uvid u način projektovanja, odnosno proračuna i oblikovanja Drvenih konstrukcija prema Eurokodu 5.

Oslanjajući se (u neophodnoj meri) na osnovne principe definisane u EN 1990, kao i na analizu dejstava u skladu sa EN 1991, akcenat će biti stavljen na postupke i metode proračuna drvenih konstrukcija propisane u EN 1995, uključujući spojna sredstva i veze kao nezaobilazni sastavni deo projektovanja i pravilnog oblikovanja drvenih konstrukcija.

U okviru programa biće objašnjeni postupci proračuna elemenata i veza drvenih konstrukcija od monolitnog i lameliranog lepljenog drveta prema EN 1995, uz ukazivanje na bitne razlike koje se javljaju u odnosu na dosadašnje propise, kao i na adekvatnu klasifikaciju osnovnog materijala drveta i dostupnosti na tržištu zemlje i regiona.
**
Ciljna grupa kursa** su projektanti – građevinski i inženjeri arhitekture, izvođači, kao i investitori – građevinske firme i svi koji se bave planiranjem, kalkulacijama i investicijama u visokogradnji.
**
Metode rada na kursu: **izlaganje predavača po temama i ilustracija primerima iz prakse.

O predavaču

Organizator

Company logo

Ana Sekulović Consulting

Link je iskopiran