Dr Stanko Brčić

Dejstvo vetra na konstrukcije u skladu sa Evrokodom EN 1991-1-4:2005

Cilj kursa je da omogući bolje razumevanje analize uticaja vetra na građevinske konstrukcije, a posebno u skladu sa odredbama Evrokoda 1

Organizator Ana Sekulović Consulting

30

trajanje

2 x 3 časa

materijali

Snimci predavanja

Kurikulum

U prvom delu kursa prikazaće se opšte informacije o vetru, kao što su Boforova skala vetra i Safir-Simpsonova skala za uraganske vetrove. Objasniće se pojava međusobne interakcije između vetra i fleksibilnih konstrukcija, kao i neki osnovni fenomeni takve interakcije, kao što su flater visećih mostova, vibracije cilindričnih konstrukcija usled odvajanja vrtloga, kao i vibracije mostova sa kosim kablovima usled istovremenog dejstva kiše i vetra. Biće reči o eksperimentalnim ispitivanjima uticaja vetra u aerotunelima, ali i o numeričkim simulacijama uticaja vetra (CFD: Computational Fluid Dynamics).

Ipak, glavni deo izlaganja odnosi se na prikaz odredbi Evrokoda 1, Deo 1-4.

To su, pre svega, osnovni pojmovi kao što su fundamentalna i osnovna brzina vetra, osrednjena brzina vetra, koeficijenti pritisaka i koeficijenti sila, pozadinski i rezonantni faktori odgovora, kao i najveći brzinski pritisak vetra, koji u sebi sadrži deo osrednjenog vetra i odgovarajuću turbulenciju, odn. fluktuirajuću komponentu brzine vetra.

Turbulencija vetra se prikazuje preko intenziteta turbulencije. Prikazan je logaritamski profil vetra, odnosno promena osrednjene brzine vetra sa visinom (do 200 metara) u zavisnosti od takozvane hrapavosti terena i uticaja topografije. Hrapavost terena je prikazana preko pet kategorija terena sa odgovarajućim karakteristikama, a date su i procedure preporučene u EC1, Deo 1-4, za određivanje odgovarajuće hrapavosti terena.

Turbulencija prirodnog vetra prikazuje se u EC1 preko intenziteta turbulencije, promenljivog po visini iznad terena. U aneksima B i C Evrokoda EC1, Deo 1-4, date su dve procedure za određivanje faktora konstrukcije cscd, koje su takođe prikazane u izlaganju.

U drugom delu kursa prikazaće se poglavlje 7 Evrokoda EC1, Deo 1-4, u kome su detaljno prikazani koeficijenti sila i koeficijenti pritisaka za različite građevinske konstrukcije ili njihove delove. To se pre svega odnosi na koeficijente pritisaka i sila za zgrade: spoljašnje i unutrašnje površine zidova i različitih vrsta krovova.

Spoljašnji koeficijenti pritisaka na zgrade mogu da budu lokalni (za opterećene površine od 1 m2) i globalni (za površine od 10 m2, ali i za veće površine). Osim za zgrade, prikazuju se koeficijenti pritisaka za nadstrešnice, slobodno-stojeće zidove, parapete, ograde i sl. U nekim slučajevima moraju da se uzimaju u obzir i sile trenja usled dejstva vetra na površine konstrukcije koje su paralelne sa pravcem vetra (ili pod malim uglom).

Za razne konstrukcije prikazani su koeficijenti sila: bilbordi, veći saobraćajni znaci, konstruktivni elementi sa pravougaonim presekom, sa oštroivičnim presekom, sa presekom u obliku pravilnog poligona, za kružno-cilindrične konstrukcije, za sferne konstrukcije, za neke rešetkaste konstrukcije, za skele, pa čak i za zastave.

Na kraju su data dva primera: analiza vibracija upravno na pravac vetra, usled odvajanja vrtloga, čeličnog dimnjaka visine 60 metara, kao i analiza uticaja vetra na čelični slobodno-stojeći rešetkasti toranj (tropojasna rešetka), visine 110 metara.

STRUKTURA KURSA

PRVI DEO
Opšte napomene i definicije
1.1 Dejstvo vetra na konstrukcije
1.2 Eurocode 1, Deo 1-4: dejstvo vetra
1.3 Prikazivanje dejstva vetra

Brzina vetra i brzinski pritisak
2.1 Osnovne vrednosti
2.2 Osrednjena brzina vetra
2.3 Turbulencija vetra i maksimalni brzinski pritisak

Dejstvo vetra
3.1 Pritisci vetra na površine konstrukcija
3.2 Sile vetra i faktor konstrukcije cscd
3.3 Faktor konstrukcije cscd, Aneksi B i C

DRUGI DEO
Poglavlje 7: Koeficijenti pritisaka i sila
4.1 Opšte napomene
4.2 Koeficijenti pritiska za zgrade
4.3 Nadstrešnice, slobodno-stojeći zidovi, znaci

Koeficijenti trenja i pojedini konstruktivni elementi
5.1 Koeficijenti trenja
5.2 Konstruktivni elementi sa pravougaonim presecima
5.3 Konstruktivni elementi sa presekom pravilnog poligona

  1. Cilindri, sfere i rešetkaste konstrukcije
    6.1 Kružni cilindri i sfere
    6.2 Rešetkaste konstrukcije, efektivna vitkost i uticaj kraja konstrukcije
    6.3 Primeri: čelični dimnjak H=60m i čelični rešetkasti stub H=110m

Detalji

Cilj kursa je da polaznicima, pre svega građevinskim inženjerima – projektantima, ali i arhitektonskim inženjerima i izvođačima građevinskih radova, omogući bolje razumevanje i uvid u analizu uticaja vetra na građevinske konstrukcije uopšte, a posebno u skladu sa odredbama Evrokoda 1: Dejstva na konstrukcije - Deo 1-4: Opšta dejstva – Dejstva vetra (EN 1991-1-4:2005, odn, SPRS EN 1991-1-4:2017).

Ciljna grupa kursa su projektanti: građevinski inženjeri i inženjeri arhitekture, ali takođe i izvođači radova, investitori, građevinske firme, kao i svi koji se bave planiranjem, projektovanjem, kalkulacijama i investicijama u građevinarstvu.

Metode rada na kursu: izlaganje predavača po temama, praktični primeri iz prakse i uputstva o primeni softvera u analizi uticaja vetra.

O predavaču

Organizator

Company logo

Ana Sekulović Consulting

Link je iskopiran